Włocławski Klub Rozwoju Osobistego  KOT
PORADY NIE TYLKO TERAPEUTYCZNE

Hazard

Hazard był znany już w starożytności. Jego popularność w ostatnich dekadach znacznie wzrosła. Przyczyniła się do tego legalizacja hazardu wUSA (1931 rok) i dynamiczny rozwój światowej stolicy hazardu LasVegas. Najwięcej grających jest w USA. 82% dorosłych Amerykanówbierze udział w grach losowych, a obrót kasyn w roku 2009 oszacowanona ponad 64 miliardów dolarów. Z danych National Council on ProblemGambling (Woronowicz 2009) wynika, że w roku 2003 około 2 milionówdorosłych obywateli USA (około 1% społeczeństwa) spełniało kryteriapatologicznego hazardu.

Dla 4-6 milionów (2-3%) hazard stanowi poważny problem, a kolejne 8milionów jest zagrożone tym problemem. 24% badanych miało pierwszykontakt z hazardem jeszcze przed 18 - rokiem życia. 11%amerykanów w wieku poniżej 20 lat gra hazardowo dwa i więcej razy wtygodniu. Wyższy odsetek uzależnionych (nawet dziesięciokrotnie), w porównaniu z ogólną populacją, obserwuje się w grupie amerykańskich weteranów wojennych.W klasyfikacji popularności hazardu drugie miejsce zajmuje Europa, anajwięcej na gry hazardowe wydają Francuzi - 2,5 miliarda euro, wdalszej kolejności Niemcy i Brytyjczycy (po ok. 1 miliarda). Do najbardziej popularnych form hazardu należą w Europie różnego typu losowe gry liczbowe (np. totolotek), loterie (zwłaszcza telefoniczne),automaty do gry (tzw. jednoręcy: bandyci), bingo, ruletka, gra w karty(głównie poker i black jack) oraz w kości, wyścigi konni i psów, zakładybukmacherskie. Za formę hazardu uważane jest także inwestowanie na giełdzie, konkursy audiotele, a nawet tzw. zdrapki.
Gry hazardowe są dostępne także w Internecie. Przykładowo tylko w Polsce gra około 1 miliona internautów, którzy wydają na ten cel ponad10 milionów złotych miesięcznie. W naszym kraju problem patologicznego hazardu dotyczy w przybliżeniu 3‰ populacji czyli około 120 000osób (Woronowicz, 2009).

E-hazard ma szereg sprzyjających uzależnieniu cech: stwarza uczestnikom poczucie anonimowości, daje stały i niekontrolowany dostęp dokasyn internetowych (także dla dzieci i młodzieży), nie ma ograniczeniaczasowego. Strukturę polskiego rynku gier i zakładów bukmacherskich wroku 2004 przedstawiono w tabeli poniżej.
Według Custera (1980) patologiczny, kompulsywny hazard jest destrukcyjnym, niebezpiecznym i potencjalnie śmiertelnym zaburzeniem.Kompulsywni hazardziści to ludzie, którzy utracili kontrolę nad swoim zachowaniem. Hazard jest najważniejszą rzeczą w ich życiu, jest postępującą chorobą, która okalecza każdy aspekt życia hazardzisty. W miarę jak kontynuują uprawianie hazardu, ich rodziny, przyjaciele i pracodawcy stają się negatywnie tym dotknięci. W dodatku, kompulsywni hazardziści mogą angażować się w takie działania jak kradzieże, kłamstwa, defraudacje, które są niezgodne z ich moralnymi standardami.Kompulsywni hazardziści nie mogą przestać grać bez względu na to, jak bardzo by chcieli lub jak bardzo próbowali.O uzależnieniu od hazardu mówimy wówczas, kiedy jego uprawianie powoduje różne życiowe problemy, a osoba dotknięta nim, pomimo tych problemów, nie przestaje grać.
Kreator stron internetowych - strona bez programowania